Klasiskās mūzikas koncerti

SPĪĶERU KVARTETS. Koncertprogramma KVARTETS. MENDELSZONS un RAVELS

Spīķeru kvartets/Spīķeru string quartet no tik plašā un daudzveidīgā stīgu kvartetu repertuāra savā jaunajā koncertprogrammā piedāvā divu autoru – Mendelszona un Ravela – mūziku. Programmas koncepcija ir īsa – mūziķi ir izvēlējušies divus skaņdarbus, kas šobrīd aizkustina un iedvesmo pašus un liek degt nepacietībā dalīties tajā visā arī ar klausītājiem.

Fēliksa Mendelszona Bartoldi 2. stīgu kvartets op. 13 komponēts 1827. gadā, kad komponistam bija 18 gadu. Tas ir viens no Mendelszona kaislīgākajiem un aizrautīgākajiem darbiem. Neskatoties uz gadu skaitu, Mendelszonam šajā laikā jau bija ietrenēta roka kamermūzikas žanrā. Šis kvartets ir ne tikai romantisku vēsmu un jaunības degsmes pilns, bet arī kompozicionāli meistarīgs. Šajā laikā Mendelszons aizrāvies ar Bēthovena vēlīnajiem kvartetiem un to ietekme arī nenoliedzami dzirdama šajā kvartetā. Mūziķi domā, ka tajā ir kāda nesamaitāta vienkāršība un skaistums, kuram grūti pretoties.

Septiņdesmit septiņus gadus vēlāk (1904. g.) Parīzē tiek pirmatskaņots Morisa Ravēla Stīgu kvartets, kas kļuvis par vienu no stīgu kvarteta repertuāra stūrakmeņiem un visbiežāk atskaņotajiem kamermūzikas darbiem pasaulē. Tas ir impresionistisks, skaniski krāsains skaņdarbs, kur stīgu instrumentu tembri izmantoti visā to dažādībā.

Abi šie kvarteti pārliecina par komponistu ģenialitāti, un katrs ir sava laikmeta un žanra stilistikas virsotne.

“Spīķeru kvartets” ir savienība mūzikā, kas neierasti saticīgi un radoši kopā muzicē kopš 2011. gada. Tajā spēlē kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” koncertmeistare Marta Spārniņa, viņas vietnieks Anti Kortelainens, orķestra altu grupas mūziķe Ineta Abakuka un Latvijas Nacionālā orķestra čellu grupas koncertmeistare Ieva Upatniece. Kvarteta nosaukums patapināts no tā galvenās mītnes – Spīķeru koncertzāles. Kvarteta repertuārs ir daudzveidīgs un aptver laika posmu no Vīnes klasikas pērlēm līdz mūsdienu partitūrām. Īpašu vietu repertuārā ieņem latviešu komponistu stīgu kvarteti. To atpazīstamības veicināšana ir viena no Spīķeru kvarteta misijām. Izdevniecība “Wergo” klajā laidusi Spīķeru kvarteta ieskaņotus visus Pētera Vaska stīgu kvartetus. Albumu ar Pirmo, Trešo un Ceturto stīgu kvartetu laikraksts “Forbes” 2018. gada februārī pasludinājis par mēneša albumu. Savā kompānijā kvartets labprāt uzņem arī citus mūziķus gan kopīgai saspēlei, gan ārpus mūzikas aktivitātēm. Viņus saista ne tikai mūzika, bet arī labs humors, dzīvesprieks un… kulinārija.

Biļešu cenas no 6,00 līdz 10,00 eiro.

Lūznavas muiža,
Pils iela 8, Lūznava, Lūznavas pagasts, LV-4627
Sestdiena,
23. novembris, 15:00
Novērtē: