Klasiskā mūzika

O SOLE MIO. STĪGU KVARTETA AKILONE (FRANCIJA-LATVIJA) KONCERTS

Zem dienvidu saules, la dolce vita. Prieka pilns koncerts, lai uzzīmētu smaidu sejā un ielietu saules gaismu sirdī, ar Itālijas smaržām un kripatu Spānijas.

Haidns, ko daudzi uzskata par stīgu kvarteta žanra dibinātāju, apžilbina mūzikas pasauli ar saviem asprātības pilnajiem stīgu kvartetiem op.20, kurus sauc arī par “Saules kvartetiem”. Lai atbildētu kādam kritiķim, kurš viņa mūzikai pārmeta kontrapunktu nepietiekamu izmantošanu un šaubījās par viņa spējām rakstīt fūgas, lielākā daļa šī cikla kvartetu nobeidzas ar fūgām sotto voce, pianissimo dinamikā un pēkšņu, spēcīgu nobeigumu, kas pierāda viņa lielo humora izjūtu.

Vienlaikus ar Haidnu, Bokerīni aizsāk stīgu kvarteta žanru Itālijā, sacerot vairāk kā simts skaņdarbus! Virtuozais čellists komponē tāpat kā viņš elpo un pilnai laimei raksta skaņdarbus, lai tos spēlētu kopā ar saviem draugiem jebkurā vietā. Spānijā, kur viņš dzīvo vairākus gadus, viņš sarakstījis kvintetus stīgu kvartetam un ģitārai, tai skaitā slaveno «fandango», savukārt stīgu kvintetā ar diviem čelliem viņš spēlē kastaņetes. Bokerīnī iedvesmojas no visa, kas viņam ir apkārt. Viņa gaišajos un prieka pilnajos skaņdarbos ir atstāta arī vieta improvizācijai.

Arī Mocarts jau agrā vecumā apceļo Itāliju un Spāniju dažādās turnejās. Itālijā viņš iedvesmojas no tās opera žanra tradīcijām, lai vēlāk to revolucionētu. Savukārt savas īsās dzīves beigās, finansiālu grūtību mākts viņš raksta stīgu kvartetus Prūsijas princim, kurš pats bija labs čellists. Šajā ciklā viņš atgriežas pie bērnišķīgas nevainības, motīvu un formu vienkāršības. Viņa kvartets K.589 Si bemol mažorā ir viens no viņa pēdējiem skaņdarbiem, gaišuma pilns.

Programmas noslēgumā Ariaga, jauns un ģeniāls spāņu mūziķis, Bēthovena laikabiedrs, kurš pārāk agri devās mūžībā. Arī šis skaņdarbs ir pilns prieka, gaismas un saules, lai sasildītu sirdis un skaņās uzburtu dienvidu saules siltumu.

2016.gadā stīgu kvartets Akilone ieguva Grand Prix un Proquartet balvu prestižajā Bordo stīgu kvartetu konkursā Francijā, un ir ieguvis atpazīstamību uz Eiropas un starptautiskajām skatuvēm ar tā krāsaino un smalko spēli, kā arī lielu stilistisko dažādību. Kvartets regulāri uzstājas uz Francijas un Pasaules prestižākajām kamermūzikas skatuvēm: Munecugu /Munetsugu zālē Nagojā, Japānā; Vigmora /Wigmore zālē Londonā, Lielbritānijā; Trevīzo Pilsētas teātrī /Teatro Comunale Treviso, Itālijā; Parīzes filharmonijā Francijā, Amsterdamas un Eindhovenes Muziekgebouw; Lizsta akadēmijā Budapeštā un citur. Kvartets regulāri spēlē Itālijā, kur piedalās projektā Le Dimore del Quartetto. Viņu regulāro sadarbības partneru vidū ir tādi izcili mūziķi kā Tabea Cimmermane/Zimmermann, Žeroms Perno /Jérôme Pernoo, Davids Volters /David Walter, Šārona Kama /Sharon Kam, Pāvels Gililovs /Pavel Gililov un Žans-Fransuā Esssers /Jean-François Heisser

Latgales vēstniecība "Gors",
Pils iela 4, Rēzekne, LV-4601
Sestdiena,
6. jūlijs, 19:00

Darba laiks

Pirmdiena: slēgts
Otrdiena: 12:00 - 18:00
Trešdiena: 12:00 - 18:00
Ceturtdiena: 12:00 - 18:00
Piektdiena: 12:00 - 18:00
Sestdiena: 12:00 - 16:00
Svētdiena: 12:00 - 16:00

Novērtē: