Māksla

Gleznotājas Signes Vanadziņas izstāde “Pelēkās vielas”

Signe VANADZIŅA (dz. 1973. g.) 1997. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, Monumentālās glezniecības meistardarbnīcu pie profesora Induļa Zariņa. Kopš 2018. gada Rīgas Stradiņa universitātē studē mākslas terapiju. Latvijas Mākslinieku savienības biedre no1997. gada. Piedalījusies grupu izstādēs, sarīkojusi ap 30 personālizstādēm, tai skaitā izstādi « Kurš gadalaiks ? » Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā 2017. gadā.

"...nāk nakts ar klusumu un pelniem. Un visas dienas krāsas dzēš" *, bet mākslinieces Signes Vanadziņas gleznās tās plaiksnī neatkarīgi no laika - gan mākoņainā dienā, gan vakara krēslā, gan rīta ausmā un nakts tumsā.
Jaunajā gleznu ciklā Signe eksperimentē ar sev neierasta mākslinieciskā līdzekļa - pelnu pielietojumu, kas interesanti balansē ar viņai tik raksturīgo aktīvo krāsainību. Pelni ir sāpju un pārvērtību simbols. Iespējams, šī pelnu simboliskā pielietošana ir ne tikai jaunas tehnikas meklējumi, bet arī turpinājums mākslinieces interesei un studijām par mākslas kā terapijas līdzekli cilvēka garīgajā sakārtotībā. Ne velti daudzi spēj atrast jēgu dzīvei pēc traumatiskiem notikumiem tieši caur mākslu.
Lai gan Signes darbus varētu raksturot kā abstraktus, tomēr tajos ir neiztrūkstošā dabas klātbūtne. Kaut kas no tīreļa, no meža malas, no purva brikšņiem, vēja un lietus. Vietām krāsu notecējumi kā papardes nospiedumi klājas viens otram pāri, vietām pilsētas melnā panorāma asi iezīmējas uz sarkanoranžīgās debess eksplozijas. Tad paveras nakts ainas, tumšas kā slapji pelni, tik vietām ar lietus lāses notecējumu vai naktstauriņa lidojuma švīku.
Mākslas darbu virsmās pelni transformējas kā rūgstoša masa, un kā plāns smilškamens/pelnakmens slānis, kas pāraug purva saliņās, no kurām paceļas puskaltušo kociņu un kritalu silueti. Sajūta, ka kaut kas nolemts sairšanai, nobeigumam, bet tad tas viss cerīgi iezīmējas uz rozā debesu fona kā simbols jaunā sākumam. Gleznas ved mūs caur pelniem uz atdzimšanu, no nekā uz "Tur kaut kam ir jābūt"**, no atsvešinātības uz "Tālums ir tuvs"**, no pelēkā uz sarkano "Ledus sirds"**. Transformēšanās, pārdzimšana jaunā substancē un formās ir nozīmīgs process ne tikai radošas personības izaugsmē, bet arī visas pasaules uzbūvē.
Šis gleznu cikls ir apcerīguma un noskaņu pilns, spītējot mākslinieces košo krāsu salikumiem un enerģisko līniju uzplaiksnījumiem. Gleznas ir kļuvušas abstraktākas, vairāk uz iekšu vērstas un rosina iedziļināties sevī, savās izjūtās.

Jūrmalas pilsētas muzejs,
Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

No:

20.05.2020 10:00

Līdz:

28.06.2020
Novērtē:

Organizatora ieteiktie