Izstāžu aktuālās ekspozīcijas

Vasaras izstādes Jūrmalas muzejā

No 17. jūlijā Jūrmalas muzejā būs skatāmas Starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles Marīna starpgada izstādes – Laimas Bikšes izstāde “Cilvēki, zvēri, koki un tapetes”, Roberta Bāliņa tēlniecības izstāde “Viens vai divi”, kā arī izstāde no Latvijas muzeju kolekcijām “Jūrmala gleznās un grafikā. Iz vēstures”, kas reflektē uz 1936. gadā notikušo Jūrmalas Latviešu biedrības peldsezonas laikā organizēto pirmo mākslas izstādi “Jūrmala gleznās” Majoros.

Gleznotāja Laima Bikše (1970) 2021. gadā kļuva par Starptautiskās konkursizstādes “Marīna” laureāti un izpelnījās žūrijas atzinību par darbiem “Viļņu skaitītāja” un “Es apstājos, lai dotos tālāk”.

Par savu izstādi “Cilvēki, zvēri, koki un tapetes” Laima Bikše saka: “Izstādi varētu nosaukt arī "Ceļš. Galvenajā lomā – Laima Bikše". Taču nevēlējos mulsināt ne teātra mīļus, ne glezniecības mīļus, Šoreiz vairāk kā jebkad gleznas ir par mani, manu dzīvi, notikumiem ap mani. Mazāk meditācijas par pagātnes, bērnības notikumiem, mazāk smalka poētisma, nostalģijas, bet vairāk tīra prieka, skaistuma un ironijas. Es it kā spēlēju izrādes ar saviem gleznu varoņiem, pati esmu lācis, stirna, puķe, koks un radu noskaņu teātri. Gribēju teikt, ka šī nav sausa, vēsi strukturēta glezniecība, taču tā īsti nebūtu taisnība. Visu glezniecības arsenālu – kompozīciju, krāsu, faktūras, zīmējumu utt. – es apzināti pakārtoju, tātad tomēr strukturēju un virzu, lai radītu noteiktu emocionālo saviļņojumu. Tas šoreiz ir mazliet banāli un eksistenciāli – prieks par dzīvi, kas ir, bija un būs vienmēr, mīlestība pret visu pasauli, miers, kas iegūts dabā. Katra glezna ir kā mirklis, kas veido šodienas laika plūdumu. Manas dzīves plūdumu.”

Jaunais tēlnieks Roberts Bāliņš (1997) izstādē “Viena vai divi” turpina komunikācijas un mijiedarbības tēmu. Skulptūras, kas radītas kā viens veselums, kopā ar otru skulptūru veido citas, jaunas izpausmes. “Kurā attiecību brīdī divi cilvēki kļūst par vienu veselu? Vai pēc tā brīža uz šīm attiecībām var skatīties kā uz divu elementu mijiedarbību, vai tas jau ir viens jauns veidojums?” apsver mākslinieks. Izstādes darbi ir vērsti uz divu indivīdu attiecībām. Vai tās iespējams izprast? Skulptūru abstraktā forma ļauj katram skatītājam atrast tajā savu nozīmi. Mākslinieka piedāvāto emociju spektrs ir visai plašs, arī darbu nosaukumi ļauj doties domu un sajūtu meklējumos.
Roberts Bāliņš ir Starptautiskās konkursizstādes “Marīna 2023”viens no laureātiem mākslas studentu kategorijā. Šo balvu viņš dalīja ar otru jauno tēlnieku Brūsu Kalniņu, kura izstāde Jūrmalas muzejā būs skatāma no 14. augusta.

Kamīnzālē muzeja mākslas krājuma glabātāja Jana Rāve piedāvā izstādi “Jūrmala gleznās un grafikā. Iz vēstures”, kuras pirmsākumi meklējami 1936. gadā, kad Jūrmalas Latviešu biedrība peldsezonas laikā organizēja pirmo mākslas izstādi “Jūrmala gleznās”. Šai iniciatīvai, diemžēl, nebija lemts ilgs mūžs – 1940. gadā Jūrmalas Latviešu biedrību likvidēja. Ja pirmajā gadā izstādē piedalījās tikai pieci mākslinieki, pie tam, tikai jūrmalnieki, tad 1939. gada izstādē bija jau 30 dalībnieki. Izstāde veiksmīgi papildināja Jūrmalas vasaras koncertprogrammu un piesaistīja atpūtniekus. “Vasaras tradicionālā gleznu izstāde piešķir Jūrmalas sezonai garīgi spožāku un pilnvērtīgāku rezonansi”, 1939. gadā avīzē Jaunākās Ziņas rakstīja mākslinieks un mākslas apskatnieks Jūlijs Madernieks.

Pašreizējā izstāde ir šīs savulaik iedibinātās tradīcijas jau otrais turpinājums. Izstādes mērķis nav atkārtot, bet gan piedāvāt skatītājam mākslas darbus, kuru galvenā tematiskā piesaiste ir Jūrmala. Neliela ekspozīcijas daļa šoreiz atvēlēta arī bērnu atpūtai vasarā. Apkopoti bērnu zīmējumi, rotaļlietas, dokumenti un fotogrāfijas no muzejiem un privātkolekcijām. Izstādē aptverts gandrīz 50 gadu ilgs laika posms, sākot no 1912.gadā impresionisma tradīcijās tapušās Vilhelma Purvīša jūras piekrastes ainavas, līdz Voldemāra Caunes neliela formāta skicēm, kas tapušas 20. gadsimta 60.gados. Pirmo divu Jūrmalas Latviešu biedrības organizēto mākslas izstāžu dalībnieks Voldemārs Caune pārstāvēts ar kuplu darbu skaitu no mākslinieka ģimenes arhīva. Izstādē būs redzami arī Niklāva Strunkes, Aleksandras Beļcovas, Romana Sutas, Ģederta Eliasa, Jaņa Lipiņa, Valda Kalnrozes un Ugas Skulmes darbi.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Tukuma Mākslas muzeju, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeju, LU Akadēmisko bibliotēku, Zuzānu mākslas kolekciju, mākslas galeriju Jēkabs un privātkolekcionāriem.

Izstāžu atklāšana 18. jūlijā pl. 17.00 Jūrmalas muzeja darba laiks: P.O. – Slēgts, T.-Sv. 10.00 – 18.00 Ieeja bez maksas.

Jūrmalas muzejs,
Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

No:

17.07.2024 10:00

Līdz:

08.09.2024
Novērtē:

Organizatora ieteiktie