Izstādes

Izstāde "Birkerts Latvijā"

No 2023. gada 20. janvāra līdz 2024. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) M stāva ātrijā būs skatāma izcilā arhitekta Gunāra Birkerta (1925–2017) simtgadei veltīta izstāde "Birkerts Latvijā". Ieeja bez maksas.

Uzsākot ceļu pretī Gunāra Birkerta simtgadei, 2022. gadā LNB bija skatāma izstāde "Okupācijas muzeja piebūve – lielā modernista pēdējais īstenotais projekts". Šogad turpinām iepazīstināt ar Gunāra Birkerta radošo mantojumu, eksponējot mazāk zināmus un nerealizētus projektus Latvijā – ieceres Biroju un tirdzniecības centram Ķīpsalā, Starptautiskam tirdzniecības centram Centrāltirgū, kā arī skices Rīgas rātsnama atjaunošanai. Izstādē apskatāmas oriģinālās Gunāra Birkerta skices no LNB krājuma un projektu materiāli.

Nerealizētie Birkerta projekti būtu bijis interesants telpisks pienesums Rīgas centra pilsēttelpai. Īpaši jau Centrāltirgum – Meistars radīja desmitiem skiču, un viņa vadītā biroja komanda izstrādāja detalizētus rasējumus. "Stikla upe" otrajā līmenī ietvertu Starptautisko tirdzniecības centru, pāri Maskavas ielai savienotu abus vēsturiskos noliktavu rajonus un veidotu elegantu saikni ar Daugavas krastmalu. Zemes līmenis bija plānots gājēju promenādei un atvērtām, bet pārsegtām tirdzniecības platībām – tas mūsu klimatam ir tik svarīgi. Darbs bija interesants gan no arhitektūras, gan Centrāltirgus attīstības viedokļa. Projektam bija plaša un pozitīva publicitāte, bet reālas darbības tā īstenošanā nesekoja.

LNB ir kļuvusi par vienu no galvenajiem Rīgas telpiskajiem akcentiem, kas iezīmē pilsētas jaunā centra attīstību Daugavas kreisajā krastā. Bibliotēkas arhitekts Gunārs Birkerts 2023. gada janvārī svinētu savu 98. gadskārtu. Apzinoties, ka viens no pasaules un Amerikas Savienoto Valstu izcilajiem modernistiem ir patiesa daļa no Latvijas kultūras, LNB īsteno pasākumu kopumu ceļā uz Gunāra Birkerta simtgadi 2025. gadā. Pasākumi izgaismos Birkertu dzimtas pienesumu Latvijas kultūrtelpā un ievērojamā arhitekta veikumu pasaulē un Latvijā. Vienlaikus pēc diviem gadiem atzīmēsim latviešu grāmatas 500 gadus – tas būs īpašs notikums Latvijas kultūrā, kuru bagātinās Gunāra Birkerta simtgade. 2025. gadā akcentēsim Gunāra Birkerta 20 bibliotēku projektus.

Izstādi veidojusi LNB sadarbībā ar arhitektu biroju "Arhis".

Izstādes koncepcija un projekta vadība: Jānis Dripe
Izstādes grafikas dizains: Linda Jeromane
Izstādes tehniskais iekārtojums: Ainārs Egle un Jevgeņijs Sisojevs

Izstādes veidotāji pateicas par sadarbību: arhitektu birojam "Arhis", arhitektiem Andrim Kronbergam un Jānim Lejniekam.

Izstāde apskatāma LNB darba laikā.

Latvijas Nacionālā bibliotēka,
Mūkusalas iela 3, Rīga, LV-1048

No:

20.01.2023

Līdz:

12.01.2024

Darba laiks

Pirmdiena: 11:00 - 19:00
Otrdiena: 11:00 - 19:00
Trešdiena: 11:00 - 19:00
Ceturtdiena: 11:00 - 19:00
Piektdiena: 11:00 - 19:00
Sestdiena: 10:00 - 17:00
Svētdiena: slēgts

Novērtē:

Organizatora ieteiktie