Klasiskās mūzikas koncerti

FREIBURGAS BAROKA ORĶESTRIS. BAHA BRANDENBURGAS KONCERTI

Ar vienīgo koncertu Baltijā Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” uzstāsies Freiburgas baroka orķestris. Šo kolektīvu mūzikas kritiķi novērtējuši kā šobrīd izcilāko baroka orķestri. Ansamblis pēc 16 gadu pārtraukuma atgriežas Latvijā ar monumentālu programmu, Gotfrīda fon der Golca vadībā atskaņojot visus sešus Johana Sebastiāna Baha “Brandenburgas koncertus”, kas tiek uzskatīti par vienu no krāšņākajām baroka stila mūzikas pērlēm.

Orķestris darbojas jau vairāk nekā 35 gadus, saņēmis neskaitāmas prestižas balvas (toskait ECHO CLASSICS un Vācijas skaņu ierakstu kritiķu balvu), sadarbojies ar jomas vadošajiem speciālistiem, turklāt ir bijis pirmais baroka orķestris, kam gods atklāt Zalcburgas festivālu.

Kopš dibināšanas 1987. gadā FBO uzstājies uz pasaules lielākajām skatuvēm, kuru skaitā Berlīnes filharmonija, Amsterdamas Concertgebouw, Parīzes filharmonija, Londonas Vigmorzāle, Ņujorkas Linkolna centrs; turnejas norit no Dienvidamerikas līdz Austrālijai; festivāli virknējas no Zalcburgas un Insbrukas līdz Tenglvudai.

Johana Sebastiāna Baha sešu “Brandenburgas koncertu” cikls 1721. gadā veltīts Prūsijas karaļa Frīdriha I onkulim – markgrāfam melomānam Brandenburgas Kristiānam Ludvigam, kas gan atzina koncertu vērtību, taču atteicās tos iestudēt savā galmā, jo viņa mūziķu sastāvs esot par trūcīgu šāda apmēra partitūrām. Tiek uzskatīts, ka koncertu veltījums markgrāfam bijis Baha diplomātisks lūgums pēc posteņa Berlīnē. Veltījuma uzrakstā komponists norādījis, ka šie ir seši koncerti “vairākiem instrumentiem” (plusieurs instruments).

Vairāk nekā gadsimtu šī mūzika aizmirsta gulēja plauktā, un tikai 1849. gadā Berlīnes Karaliskās bibliotēkas mūzikas nodaļas darbinieks Zīgfrīds Vilhelms Dēns pēkšņi uzgāja manuskriptu, kas galu galā izrādījās par vienu no Baha nozīmīgākajiem un publikas iemīļotākajiem opusiem. Šajā mūzikā komponists rāda apbrīnojamu izdomas bagātību solo instrumentu un orķestra instrumentu saspēlēs un rotaļās.

Pirms koncerta – plkst. 17.00 apmeklētāji mākslas telpā “Civita Nova” aicināti uz pirmskoncerta sarunām, kurās piedalīsies koncertzāles mākslinieciskais vadītājs un mūzikas apskatnieks Orests Silabriedis, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors, diriģents Andris Veismanis un Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. Eksperti runās par baroka laika mūziku, Freiburgas baroka orķestri un tā mākslinieciskā vadītāja vēsturiskajām saiknēm ar Liepāju.

Freiburgas baroka orķestra (FBO) spēli raksturo izteiksmes precizitāte, plašs redzesloks un izsmalcināts aizrautīgums. FBO interešu lokā ir galvenokārt baroka un klasicisma laika mūzika, tomēr nereti orķestris pievēršas arī romantisma laika mūzikai. Saskaņā ar 18. gadsimta tradīciju lielākoties muzicē bez diriģenta, toties orķestrim ir divi mākslinieciskie līdzvadītāji: Cecīlija Bernardīni un Gotfrīds fon der Golcs. Abi ir vijolnieki un uzstājas arī kā solisti.

Kad uz pults izvērstāki darbi, gadās arī pa sadarbībai ar diriģēšanas dižmeistariem Pavlo Herasu-Pasado, Saimonu Retlu un citiem. Ģeniālais Renē Jakobss izvēlas Freiburgas baroka orķestri, lai ieskaņotu virkni 18. un 19. gadsimta operu un oratoriju, toskait Hendeļa, Gluka, Mocarta, Bēthovena lieldarbus. Pastāvīgo sadarbības partneru sarakstā ir arī tādas zvaigznes kā vijolniece Izabella Fausta, dziedātāji Filips Žaruskis un Kristiāns Gerhāhers, pianisti Aleksandrs Meļņikovs un Andreass Štaiers, čellists Žans Gijēns-Keirass.

Gotfrīds fon der Golcs ir ievērojams vijolnieks, kura interešu loks sniedzas no baroka laika līdz pat mūsdienu repertuāram. Plašais ieskaņojumu klāsts rāda mums neiedomājami daudzveidīgu mākslinieku gan solista, gan orķestra atskaņojuma vadītāja ampluā. Mūziķu ģimenē dzimušo un augušo Gotfrīdu fon der Golcu uzskata par vienu no labākajiem Drēzdenes galma baroka mūzikas un Johana Sebastiāna Baha dēlu daiļrades speciālistiem.
Gotfrīds fon der Golcs uzstājas ar tādiem kolektīviem kā Berliner Barocksolisten, Virtembergas kamerorķestris Heilbronnā, Frankfurtes Radio simfoniskais orķestris, Tafelmusik Baroque Orchestra un citi. Vairākus gadus viņš bija Norsk Barokkorchester mākslinieciskais vadītājs, un jau daudzus gadus viņš ir iemīļots baroka un modernās vijoles spēles docētājs Freiburgas Mūzikas universitātē.

Saistībā ar Baha “Brandenburgas koncertiem” interesanti piezīmēt, ka fon der Golcs nāk no Brandenburgas markgrāfistes augstmaņu dzimtas, savukārt saistībā ar Liepāju atzīmēsim, ka vijolnieka vecvectēvs Rīdigers fon der Golcs krīzes situācijā 1919. gadā bija Liepājas gubernators un viņam gan bija labi panākumi cīņās ar lieliniekiem, taču attiecībā pret Latvijas neatkarības ideju un Latvijas Pagaidu valdību ģenerālis bija stipri noraidošs.

Piedalās:
Freiburgas Baroka orķestris (Freiburger Barockorchester)
Mākslinieciskais vadītājs, vijolnieks Gotfrīds fon der Golcs (Gottfried von der Goltz)

Programma:

I daļa
Pirmais Brandenburgas koncerts Remažorā BWV 1046
Sestais Brandenburgas koncerts Remažorā BWV 1051
Otrais Brandenburgas koncerts Famažorā BWV 1047

II daļa
Trešais Brandenburgas koncerts Solmažorā BWV 1048
Piektais Brandenburgas koncerts Remažorā BWV 1050
Ceturtais Brandenburgas koncerts Famažorā BWV 1049

Norises vieta: Lielā zāle
Norises ilgums: koncerts divās daļās, aptuveni 2 stundas un 20 minūtes (ieskaitot starpbrīdi)
Ieteicamais vecums: 7+

Organizē: Lielais dzintars
Atbalsta: Liepājas pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds

Biļetes: no 20,00 eiro
Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta.

Atlaides:
Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
Goda ģimenes apliecības (“3+ Ģimenes kartes”) vai LT (“Šeimos kortelė”), vai EST (“Perekaart”) īpašniekiem – 25%

NB: apmeklējot koncertu, apmeklētājam jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:
10–30 personas – 20%
30 un vairāk personas – 25%

Koncertzāle "Lielais Dzintars",
Radio iela 8, Liepāja, LV - 3401
Svētdiena,
27. oktobris, 18:00
Novērtē:

Organizatora ieteiktie